هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
ملوکاکتوس
MELOCACTUS zehentneri
Cactaceae
قوی و زهکشی شده
نور فراوان
نامشخص
منظم و متوسط
ملوکاکتوس

کاکتوس ملوکاکتوس
بومی منطقهپهنه های هندوخاوری، گواتمالا، پرو مرکزی و شمال برزیل
مشخصات مورفولوژینام ملوکاکتوس از (خربزه (Melon گرفته شده است که اشاره به شکل گیاه است و از کاکتوس های کروی شکلی است که با افزایش سن طویل و استوانه ای می گردند. دارای بدنه¬ای به درازای ۱۵ تا ۱۰۰ سانتیمتر و قطر ۱۰ تا ۲۰ سانتیمتر به رنگ های خاکستری مایل به سبز و آبی مایل به سبز می باشد. همچنین دارای ۹ تا ۲۰ شیار بزرگ و یک کلاه انتهایی به نام سفالیوم (Cephalium) بوده که گاه بلندی آن از طول بدنه اصلی نیز بیشتر می شود. آرئول¬های آنها تخم مرغی شکل که به فاصله ۵/۲ سانتیمتر از هم قرار دارند و هر آرئول شامل ۸ تا ۱۰ خار شعاعی به درازای ۲۵/۱ تا ۵/۷ سانتیمتر و ۱ تا ۹ خار مرکزی به درازای ۲ تا۹ سانتیمتر می باشد. رنگ خارها در طیف رنگی سفید زرد، سرخ و گاه قهوه ای است. سفالیوم ها در رنگ های متفاوت سفید؛ نارنجی، زرد دیده می شود با نمایان شدن سفالیوم سن بلوع گیاه نیز آغاز می­گردد. گل­های زنگی شکل و ریز به ازای ۲۵/۱ تا ۷۵/۳ سانتیمتر در رنگ­های پرتقالی و سرخ و ارغوانی روی سفالیوم کرکدار در فصل بهار تا پایان پائیز در سن ۵ تا ۷ سالگی پدیدار می شوند. میوه ها ماه ها و گاهی سال ها پس از ظهور سفالیوم ظاهر می شوند. پس از پایان دوران گلدهی یکی از پدیده های بسیار زیبای طبیعی پا می گیرد و در زمانی کوتاه، کپسول کوچکی دارای شماری بذر به گونه ای ناگهانی از میان توده سفالیوم بیرون می آید و چنانچه کار گردآوری انجام نشود بذرها در کنار ملوکاکتوس ها پراکنده می شوند.
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
دمای حداقل12درجه سانتیگراد
روش تکثیربذر
مراقبت و نکات باغبانیدر گلخانه ها و در کشورهایی که آب و هوای سرد با جریان مرطوب دارند. درجه دمایی آنها نباید از ۱۰ درجه سانتیگراد پائین تر باشد و در دمای پائینتر از ۱۰ درجه سانتیگراد تاب نیاورده و قادر به زندگی نیستند.
توضیحاتدر بیشتر گونه های ملوکاکتوس تا چندین سال نشانی از سفالیوم آشکار نیست ولی کم و بیش پس از گذشت ۶ تا ۸ سال از رشد، سفالیوم در بخش کانونی گیاه آغاز به رشد می کند. گفتنی است که در بسیاری از انواع کاکتوس ها مانند ملوکاکتوس و هاماتوکاکتوس بدون انجام گرده افشانی بذر تشکیل می گردد. ولی در صورت انجام گرده افشانی کپسول ها دارای شمار بیشتری از بذر خواهند شد. از آنجا که ملوکاکتوس­ها دارای سفالیوم، در ایران بسیار کمیاب و گران بها می باشند، بهتر است برای دستیابی و داشتن شمار بیشتری سفالیوم، آنها را به طور همزمان با هم نگهداری نموده تا در زمان تولید سفالیوم، نتیجه بهتر و خوبی از این کار بدست آید. پیوند زدن در گیاهان جوان ملوکاکتوس همواره با موفقیت همراه است.