هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
كلاه اسقف
Astrophytum myriostigma
CACTACEAE
مخلوط خاک(آهکی)
زیاد و غیرمستقیم
28 درجه سانتیگراد
متوسط تا کم
كلاه اسقف

کاکتوس آستروفیتوم ( كلاه اسقف )
بومی منطقهپهنه های مرکزی ، شمالی و شمال خاوری مکزیک
مشخصات مورفولوژیاز ویژگیهای ظاهری آن میتوان به پیکری ستاره ای شکل و سبز رنگ و گاه خاکستری که با افزایش سن طویل میگردد همچنین دارای شمار معدودی شیار باریک بوده که از یک لایه ظریف رشته های کرکی سفیدرنگ پوشیده شده اند (برخی ازگونه های آستروفیتوم بدون خار و پاره ای دارای موهای کرکی فراوان میباشد ) . ولی عموماً پرگل بوده ، گلها قیفی شکل به قطر 4 تا 9سانتیمتر در رنگهای زرد ، پرتقالی یا سرخ در میانه تابستان ظاهر میشوند . آستروفیتومها در 3 تا 5 سالگی گل میدهند و اگر کاکتوس پیوندی باشد گلدهی آنها زودتر صورت میگیرد . آستروفیتوم ها دارای میوه بیضی شکل به قطر 5/2 سانتیمتر و پوشیده از خارهای ریز بوده ، که هنگام رسیدن شکفته میشود و از یک طرف فرورفتگی کامل دارند . آستروفیتوم ها درکلکسیون کاکتوس ها مجموعه بسیار دیدنی میباشند زیرا از گلهای زیبای آنها به آسانی میتوان بذرگیری نمود و برای کشت دوباره به کاربرد . این گونه كاكتوس به بلندی 15 و قطر 12 سانتی‌متر می‌رسد گل‌های زرد آن در تابستان ظاهر می‌شوند.
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
دمای حداقل4- درجه سانتیگراد
کوددهیاز اردیبهشت تا مردادماه هر سه تا چهار هفته یكبار كود مخصوص كاكتوس به گیاه بدهید. دادن کود پتاس دار در فصل تابستان برای این کاکتوس بسیار سودمند است .
روش تکثیركاشت بذر در حرارت ۲۱ درجه سانتی گراد و تهیه و كاشت قلمه در تابستان كه پس از ۳-۲ ماه ریشه دار می شوند.
مراقبت و نکات باغبانیبه مكانی گرم و روشن و دور از تابش مستقیم آفتاب نیاز دارد. خاك مناسب: ۲ قسمت خاك رس، ۱ قسمت خاك برگ پوسیده، ۱ قسمت ماسه، به اضافه مقدار كمی پودر استخوان و سنگریزه می باشد. در فصل بهار و تابستان در فاصله بین دو آبیاری اجازه دهید خاك گلدان خشك شود. در زمستان به گیاه آب ندهید و گلدان را در محلی روشن و خنك با دمای ۱۰-۵ درجه سانتی گراد و هوایی خشك قرار دهید زیرا رطوبت هوا در این فصل باعث ایجاد رگه های زرد و قهوه ای رنگ روی گیاه شده و باعث پوسیدن آن می شود. از ریختن آب به روی آستروفیتوم ها باید خودداری نمود . زیرا این کار رنگ تنه آنها را دگرگون نموده و برطرف کردن لکه ها از روی آن کم وبیش مقدور نخواهد بود . از دیدگاه نیاز نوری ، آستروفیتوم ها جایگاه نیمه آفتابی را می پسندند و در کنار پنجره های آفتابگیر رشد خوبی دارند ولی سایه کامل ، اثر منفی بر روی رشد آنها خواهد گذارد
توضیحاتآستروفیتوم ها ساختاری ستاره ای شکل داشته و از همین رو به نام (Star plant)خوانده میشوند . تنها مشكل نگهداري كاكتوسها در زمستان ظاهر ميگردد . زيرا در اين هنگام بايد آنها را تحت 6 ـ 8 درجه سانتيگراد و تقريبأ بدون آب نگاهداشت .