هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
اسطوخودوس
Lavandula angustifolia
lamiaceae
سبک شنی
خیلی زیاد
20درجه سانتیگراد
کمی مرطوب
اسطوخودوس

اسطوخودوس (Lavender )
بومی منطقهمدیترانه غربی و کوههای شمال اسپانیا
مشخصات مورفولوژیاین گیاه داراي ساقه‎هاي متعدد چوبي شده در قاعده، به ارتفاع 30 الي60 سانتيمتر مي رسد. گلهاي آبي رنگ اسطوخودوس در رأس ساقه‎ها ظاهر مي ‌شوند. داراي برگهاي متقابل، باريك و نوك نيز مي باشد.نوع گیاه چند ساله و هميشه سبز است.
روش تکثیراين گياه بوسيله بذر، قلمه و خوابانيدن تكثير مي‎شود. بايستي توجه داشت كه بهترين روش تكثير اين گياه قلمه است.
مراقبت و نکات باغبانیبا توجه به اينكه اسطوخودوس گياهي چند ساله است در سال اول رشد اين گياه كند است. براي توليد گياهي با فرم مناسب لازم است كه عمليات هرس در پائيز سال اول و سال دوم انجام شود تا از رشد طولي گياه جلوگيري شود. بعد از هرس بايد قد گياه 15 تا 20 سانتيمتر شود (سال اول) در سال دوم به فرم نيمكره بايد هرس شود و ارتفاع 20 تا 25 سانتيمتر و پهنا از هر طرف 15 تا 20 سانتيمتر شود.
توضیحاتگلهاي اين گياه جاذب زنبور عسل بوده و عسل مرغوبي از آن توليد مي‎شود. اين گياه در درمان بيماريهاي عصبي، استرسها، خستگي هاي روحي و سردردها مفيد است. در درمان تيك عصبي بكار مي‎رود. اين گياه بسيار كم توقع مي‎باشد و در خاكهاي فقير و آهكي و كم آب بخوبي رشد مي‎كند. در خاكهايي با pH بيشتر از 7، آهكي و سنگين (رسي) خوب رشد مي‎كند. همچنين اين گياه به نماتد مقاوم مي‎باشد. بايد توجه داشت كه اين گياه به شوري آب نيز تا حدي مقاوم است و مي‎توان آن را در نقاطي كه داراي تشعشع شديد آفتاب است مانند حاشيه آسفالتها كشت نمود.