هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
مریم گلی
Salvia officinalis
Lamiaceae
رسی غنی و زهکش دار
آفتابگیر یا نیمه سایه
17درجه سانتیگراد
کم اما منظم
مریم گلی

مریم گلی (Sage ، گل تلخو )
بومی منطقهمناطق مدیترانه ای
مشخصات مورفولوژیریشه راست و دارای انشعابات فراوان ساقه راست و ارتفاع آن بین ۸۰-۵۰ سانتی متر می‌باشد. ساقه‌های جوان به رنگ سبز تیره وپوشیده از کرکهای انبوه و خاکستری رنگ است. با افزایش عمر گیاه، ساقه چوبی ور نگ آن قهوه‌ای می‌شود. برگها بلند ونیزه‌ای شکل می‌باشند. برگهای پایینی دارای دمبرگ بلند هستند در حالی که برگهای قسمت فوقانی ساقه، دمبرگ کوتاهی دارند. سطح فوقانی و تحتانی برگها پوشیده از کرکهای ظریف می‌باشد.گلها به رنگ بنفش متمایل به آبی، صورتی یا سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه‌ها روی چرخه‌های مخصوصی مشاهده می‌شوند.روی هرچرخه ۸-۵ گل وجود دارد میوه فندقه و به رنگ قهوه‌ای روشن یا تیره‌است.نوع گیاه چند ساله و علفی است.
محیط مناسب برای رشدجهت زینت حاشیه ها ، تپه گلها و دور نمای پارکها مورد استفاده قرار می گیرد.
دمای حداقل۱۵- درجه سانتیگراد
روش تکثیرخزانه کاری : اواخر زمستان یا اوایل بهار خزانه کاری می شود. نشا کاری : در اردیبهشت و یا اواخر بهار در محل اصلی به فاصله ۴0×۳۰ سانتیمتر نشا می شود.
توضیحاتاز اواخر بهار تا اواسط پائیز گل می دهد. گیاهی است مدیترانه‌ای که در طول رویش به گرما و هوای خشک نیازدارد. مقاومت آن در گرما زیاد است. خواص دارویی و موارد مصرف این گیاه دارای خواص ضد عفونی کننده، قابض، ضد نفخ، کاهش دهنده قند خون می‌باشد. بايد گل و برگ هاي آن را در ماه هاي خرداد و تير چيده و آن را به شکل دسته گل از مکاني آويزان کرد تا خنک شود ، فقط در اين صورت خواص طبي آن حفظ مي شود . اسانس آن بسیار سمی است و نباید برای مصارف درمانی به کار رود. اسانس این گیاه در فرمول ترکیبات حشره کش وارد می شود و در عطر سازی مورد مصرف قرار می گیرد.