هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
کوکب
Dahlia Arabian Night
Asteraceae
خاک مخلوط
خیلی زیاد
26 درجه سانتیگراد
مرطوب
کوکب

گل کوکب ( کوکب شب عربی )
بومی منطقهمکزیک ، آمریکای مرکزی ، و کلمبیا
مشخصات مورفولوژیچند ساله ریزوم دار ارتفاع گونه های مختلف آن از ۶۰ تا ۱۸۰ سانتیمتر و قطر گلها از ۵۰ /۲ تا ۲۰ سانتیمتر می باشد که بستگی به گونه و طرز کاشت آن دارد . رنگ گلها سفید ، زرد ، قرمز ، بنفش و یا ترکیبی بین رنگهای ذکر شده می باشد . گلهای کوکب اواخر تابستان و اوائل پائیز ظاهر میشوند . گل كوكب داراي انواع پاكوتاه و افراشته (80-90سانتی متر)مي باشد ساقه بيشتر اين گل توخالي وابتدا داراي برگهاي ساده بعد داراي برگهاي مركب بعدازتشكيل 5تا 7جفت برگ مريستمهاي انتهايي يك گل توليد كرده وگلها به تدريج روي محور هاي برگي شكل مي گيرند .
محیط مناسب برای رشدفضای باز
کوددهیگل كوكب به يك برنامهء كود دهي خوب نيازمند است. ازت و فسفر مهمترين عناصر مورد نياز گلهاي كوكب هستند. مقادير نسبتا كم پتاسيم و كلسيم براي رشد بهينه و نيز براي توليد ريشه هاي غده اي و حفظ تعداد گلهاي توليد شده لازم است.
روش تکثیربرای بدست آوردن بوته های تازة کوکب بیشتر بوسیله تقسیم غدد ریشه آن یا قلمه زدن انجام میشود و برخی از گونه های کوکب را می توان بوسیله بذر اواخر زمستان در گلخانه نیز تکثیر نمود .
آفاتشته ها ، سوسكهاي ژاپني ، تريپسها ، كرمهاي خاكي ، كپك خاكستري ، بيماري لكه برگي ، ويروسهاي شامل: ويروس موزائيك خيار، ويروس پيچيدگي تنباكو، ويروس سوختيگي گوجه فرنگي ، ويروس پژمردگي موضعي گوجه فرنگي
مراقبت و نکات باغبانیکوکب در مقابل سرما و یخبندان بسیار حساس بوده و باید غده های زیر زمینی آنرا قبل از سرما و یخبندان غده ها را سالم و بدون بریدگی از زیرخاک بیرون آورد و پس ازتمیز کردن چند ساعت در محل خشکی قرار داد سپس درمکانی خنک و خشک با درجه حرارت پنج الی شش درجه سانتیگراد سرتاسر زمستان نگاهداری نمود. کوکب برای رشد و نمو به آفتاب و آب فراوان در تابستان نیاز دارد. کمبود آب و رطوبت درتابستان ازغنچه کردن مجدد آن جلوگیری خواهد کرد.برای پرورش گلهای درشت و بزرگتر از حد معمول باید غده ها را که معمولا درعمق 15 سانتیمتری میکارند در عمق 20 تا 25 سانتیمتری زمین بعد از پایان یخبندان و اوائل بهار بکارند. در زمان کاشت مقداری کود پوسیده دامی در زیر غده ها بریزند و طبیعی است برای داشتن گیاه نیرومندی که تاب تحمل گلهای بزرگ را داشته باشد باید رطوبت و غذای بیشتری فراهم کرد. غدد یا ریشه های گوشتی که در اصطلاح عموم به پیاز کوکب مشهور است و ریشه ها را نباید در همان حالی که در پائیز سال قبل از خاک خارج کرده اند بکارند ، زیرا از این ریشه ها انبوهی شاخه بیرون خواهد آمد که گرچه انتهای هر شاخه یک گل پیش رس میدهد اما پس از آنها از بوته گل غیر از شاخ و برگهای بیهوده و کم گل یا بدون گل تا آخر سال چیزی باقی نخواهد ماند. گل كوكب به خاك زهكشي شدۀ خوب و خاكهاي شني حاوي مواد آلي نيازمند است. اين گلها آب زيادي نياز دارند و مواد آلي مناسب به حفظ و تعادل آب كمك مي كند.
توضیحاتفرانسیسکو هرناندز برای اولیت بار در سال ۱۶۱۵ در مکزیک متوجه دو رقم دیدنی و جذاب از جنس dahlia شد و آن را به عنوان گونه ای از گیاهان دارویی معرفی کرد. پس از آن در اسپانیا در سال ۱۶۵۱ معرفی شد و بعد نیکولا - جوزف Thiéry د Menonville ،گیاه شناس فرانسوی از ارزش آن برای تولید رنگ قرمز مایل به زرد اشاره کرد و از آن با عنوان گل عجیب و زیبا در گزارش رسمی خود که در سال ۱۷۸۷ آورد اشاره کرد.