هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
بنفشه آفریقایی
Saintpaulia ionantha
Gesneriaceae
خاک جنگلی نرم
نور متوسط
16 – 21 درجه سانتیگراد
خاک همیشه خیس
بنفشه آفریقایی

بنفشه آفریقایی ( African violet )
بومی منطقهنواحی مرکزی آفریقا
مشخصات مورفولوژیچند ساله همیشه سبز علفی برگ های بنفشه آفریقایی نسبتا سبز تیره، به شکل قلبی با کرکهای مخملی است. گل های این گیاه به صورت منفرد و در تمام سال روی گل آذین کوچک چتری ظاهر می شوند. این گلها شبیه بنفشه معمولی بوده ولی گلبرگها تقریبا مدور و کشیده می باشند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
کوددهیکود مورد نیاز این گیاه را میتوان به میزان ۳ گرم در لیتر، هر هفته یکبار از اردیبهشت تا مهر ماه، مصرف نمود .
روش تکثیربرای تکثیر بنفشه آفریقایی می توانید در فصل تابستان قلمه برگی تهیه کنید .برگهای بالغ، اما نه خیلی پیر را با دمبرگ، جدا کنید و دمبرگ را در پودر هورمون ریشه زایی فروکرده و در کمپوست مخصوص بذر و قلمه قرار دهید. درجه حرارت محیط را تا زمان ریشه زایی ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد نگاه دارید. تکثیر از طریق بذر هم انجام می شود. برای این کار بذرها ی بنفشه آفریقایی رابه صورت پراکنده در گلدان کم عمقی بکارید و خاک را کمی مرطوب نمایید. با شیشه یا پلاستیک شفاف روی گلدان محتوی بذر را بپوشانید. این کار را باید در اویل بهار در حرارت ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد انجام دهید.
آفات و بیماری هاشته ، نماتد ، نماتد برگي سوختگي ناشي از قارچ بوتريتيس ، پوسيدكي فيتوفترايي ، سفيدک پودري ، پوسيدگي پي تيومي ريشه ، پوسيدگي در اثر قارچ رايزوكتونيا ،
مراقبت و نکات باغبانیحداقل حرارت در زمستان ، برای این گیاه، ۱۳ درجه سانتی گراد است و آبیاری نیز، مخصوصا با آب سرد، نباید انجام بشود . بنفشه آفریقایی به حرارت زیاد ، رطوبت ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد . گلهای بنفشه آفریقایی دراثر کمبود مواد غذای ریزمغذی، متفرق و پژمرده می شوند. برای ازبین بردن علایم، آنها را طبق دستور تغذیه مصنوعی نمایید . غبار پاشی در آفتاب و یا آبیاری ازبالا، عامل ایجاد لکه های قهوه ای روی برگها میباشد. بنفشه آفریقایی احتیاجی به غبار پاشی ندارد و از زیر گلدانی آبیاری می شود . اگر مشاهده کردید به طور ناگهانی گیاه شما زرد شده، گلدان رابه هوای مملو از اکسیژن منتقل کنید. ممکن است هوای کثیف و یا گاز آشپزخانه این علایم راایجاد کرده باشد . هوای گرم وخشک، باعث پیچیدگی و خشکی برگها می شود. همچنین هوای سرد می تواند برگها را پژمرده و خم کند . اگر شرایط برای گیاه شما مساعد است ولی گیاه گل نمی دهد به خاک گلدانها کود مایع اضافه کنید. گلهای شفاف و کمرنگ مربوط به صدمه قطرات آبی است که هنگام غبار پاشی روی گلها ریخته است و آبیاری زیاد از حد هم گلها و برگهای گیاه را می پوساند . در تمام طول سال، هفته ای دوبار آبیاری کافی است. گلدانهای خیلی بزرگ باعث می شوند بنفشه آفریقایی، گل ندهد. در این صورت تادو سال گلدان را تعویض نکنید . خاک : تورب با کمی خاکبرگ
توضیحاتتنها گیاهی است که 4 فصل در منزل گل می دهد و به دلیل اندازه کوچکش قابل نگهداری و پرورش و تکثیر در آپارتمان های نقلی امروزی می باشد. البته تنوع بسیار زیاد در رنگ و شکل گل ها و برگ ها نیز علاقمندان به گل و گیاه را بیشتر به خود جلب می کند .