هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
مارانتا
MARANTA LEUCONEURA
MARANTACEAE
مخلوط خاک
نورکم و غير مستقيم
18 – 27 درجه سانتیگراد
حداقل دوبار در هفته
مارانتا

مارانتا ( Maranta )
بومی منطقهبرزیل
مشخصات مورفولوژیهمیشه سبز دائمی برگهای آن تخم مرغی و سبز روشن با لکه های قهوهای و ارغوانی بین رگبرگهای فرعی بوده و هنگامی که برگ ها به حد بلوغ می رسند به رنگ خاکستری با لکه های تیره در می آیند. واریته دیگر این گونه برگ های سبز روشن دارند که در قسمت مرکزی سبز تیره می شوند و رگبرگ اصلی و فرعی به رنگ عاجی هستند و یا در واریته دیگر ، برگها حاشیه زرد – سبز و قسمت میانی سبز تیره دارند و همچنین رگ برگها به رنگ قرمز می باشند . leuconeura kerchoviana.M ارتفاع آن تا 15 الی 20 سانتی متر و گسترشی در حدود 30 سانتی متر یا بیشتر دارد. این گونه دارای برگهای تخم مرغی شکل است. برگ هنگام شب به صورت ایستاده قرار می گیرد. برگهای جوان سبز روشن یا لکه های قهوه ای و ارغوانی بین رگبرگهای فرعی است. هنگامی که برگهای جوان به حد بلوغ می رسند به رنگ خاکستری در آمده و لکه ها تیره رنگ می شوند. M.leuconeura massangeana دارای برگهای کوچکتر در حدود 12 سانتی متر می باشد. در این رقم حاشیه ی برگهاسبز روشن و در قسمت مرکزی سبز تیره است. رگبرگ اصلی و رگبرگهای فرعی به رنگ عاجی و در سطح زیر برگ به رنگ قرمز شرابی است. ریشه ی این گیاه به آسانی ایجاد گره می نماید. M. leuconeura erythroneura طول برگ در حدود 12 سانتی متراست. این واریته نسبت به واریته های دیگر حالت ایستاده دارد. برگها دارای حاشیه ای زرد ، سبز و قسمت میانی سبز تیره می باشد و رگبرگها به رنگ قرمز است.
محیط مناسب برای رشدفضای آپارتمان
کوددهیکود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان یک گرم در لیتر، هردو هفته یکبار، از اردیبهشت تا شهریور، مصرف کرد .
روش تکثیرتکثیر گیاه مارانتا از طریق قلمه زدن و تقسیم ریشه امکان پذیر است .
آفات و بیماری ها1- زخمهای سفید پنبه ای شکل در محل اتصال دمبرگ به ساقه مشاهده می گردد که حشره یآفت عامل آن است. گیاه را هر دو هفته یکبار با سم حشره کش نفوذی طبق دستور سمپاشی نمایید تا علائم برطرف گردد. 2- رنگ پریدگی برگ که دلیل آن شدت نور زیاد است. باید گیاه را به محل کم نورتری منتقل کرد. 3- خمیدگی برگ و سقوط آنها دلیل گرم بودن هواست و باید گلدان را به محل خنک تری انتقال داد و غبار پاشی کرد. 4- برگها کمرنگ و سطح آنها دارای تار عنکبوت است که عامل کنه ی قرمز ریز است. هر دو هفته یکبار با سم کنه کش گیاه را سمپاشی نمایید. غبار پاشی در کاهش آفات موثر است.
دمای حداقلدر صورتی که اجازه دهید خاک آن بین دو آبیاری خشک شود تا دمای 10 درجه سانتی گراد را هم تحمل می کند.
مراقبت و نکات باغبانیعمده ترين دليل مچاله شدن برگ¬ها ، كمي رطوبت نسبي خاك وph بالاي خاك میباشد قبل از آبیاری مجدد دقت کنید، خاک گلدان مرطوب باشد. PH خاک بهتر است بین شش تا شش و نیم باشد . مارنتا به سایه تا نور معمولی، گرمای زیاد، آبیاری فراوان، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ درصد و خاک کمی اسیدی احتیاج دارد . هوای تاریک و یا کمبود عناصر غذایی برگها را رنگ پریده می کند و باعث زایل شدن رگبرگها میشود. در این صورت یا گلدان را به محل روشنتر، اما دور از اشعه مستقیم آفتاب ببرید و یا هر دو هفته یکبار تغذیه مصنوعی انجام دهید . شدت نور زیاد، برگها را رنگ پریده می نماید. برای اینکه زیبایی گلدان شما حفظ شود آن را به محل کم نورتری منتقل کنید . در صورتی که مشاهده کردید برگها پژمرده و پیچیده می شوند. احتمال بدهید دمای محیط برای مارنتا سرد است و یا اینکه تشنگی روی آن تاثیر گذاشته است. غبار پاشی در آفتاب هم روی گیاه ایجاد سوختگی می کند . خاک : مخلوط خاک که متشکل از 2 قسمت تورب خزه به 1 قسمت لوم به 1 قسمت شن و ماسه و یا پرلیت
توضیحاتاين گياه داراي يك ركود تابستانه است كه در طي آن بايد از ميزان آبياري گياه كاسته شود ، علايم ركود تابستانه گياه : كندي رشد وخشك شدن بعضي از برگ¬هاي آن مي‌باشد .