هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
کالادیوم
Caladium bicolor
Araceae
خاک برگ وکود حیوانی
نور متوسط تا زیاد
20درجه سانتیگراد
يک روز در ميان
کالادیوم

کالادیوم ( بال فرشته , فیل گوش )
بومی منطقهآمریکای جنوبی
مشخصات مورفولوژیبرگهای این گیاه تیر کمانی بوده و بر روی یک دمبرگ طویل قرار دارند. روی برگها ، لکه های سفید و قرمز دیده می شوند. بعضی از برگها دارای رگبرگها و لبه های سفید ، کرم و یا قرمز می باشند.
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان
کوددهیکود مورد نیاز این گیاه را متوان هر دو هفته یکبار از بهار تا آخر تابستان به مقدار ۲ گرم در لیتر مورد استفاده قرار داد.
روش تکثیرزمانی که برگها پژمرده می شودند. غده ها را خارج کرده و در مکانی خشک و دمای ۱۶ در جه سانتیگراد انبار نموده و مراقب فساد قارچی آنها باشید. در اوایل بهار غده ا را در آورده و غده های جوان را از کنار پایه مادری جدا کنید و هر یک را به تنهایی در گلدانی با قطر دهانه ۹ تا ۱۱ سانتیمتر، حاوی کمپوست گلدانی با پایه پیت ، بکارید. می توانید ازقارچ کش بنومیل، برای جلوگیری از هر نوع فساد و پوسیدگی استفاده کنید. غده ها باید سطحی کاشته شوند. دمای محیط را ۲۴ درجه سانتیگرا نگاه دارید و زمانی که رشد نمو آغاز شد، دما رابه۲۰ درجه سانتیگراد کاهش دهید. مراقب باشید، گیاه درمعرض جریان باد قرار نگیرد تا برگهای آن محافظت شود. درابتدای کاشت غده، باید به گیاه آب کمتری داد وقتی جوانه ها رشد کردند، آبیاری را زیادتر کرد. ضمنا خیس کردن برگها با آب ولرم، یک یا دوبار در روز بسیار مفید است .
آفات و بیماری هااگر مشاهده کردید برگها و ساقه ها بدشکل و چسبناک شده‌اند و حشرات سبز رنگی روی آن وجود دارند، گیاه را با سم حشره کش نفوذی هفته‌ای یک بار سمپاشی کنید.
دمای حداقل13°c
مراقبت و نکات باغبانیقسمت هوایی این گیاه در پاییز از بین می رود. ولی ریشه های غده ای آن در زمین باقی می ماند که باید آن را در محل خشکی، تا هنگام کاشت نگهداری کرد. فیل گوش به نور متوسط، گرمای معمولی، خاک همیشه خیس، رطوبت هوای ۷۰ تا ۹۰ خاک کمی اسیدی احتیاج دارد. گیاهان بالغ نبایستی آبیاری زیادی شوند. آن هارا درون ساختمان جایی قرار دهید تادر کوران هوا قرار نگیرند . در پاییز برگ ها رفت رفته رنگ های خود را از دست داده و می ریزند.در این زمان آبیاری منظم بایستی قطع شود. در زمستان خاک را تنها به صورت نیمه خشک حفظ نمایید(حدودآً یک مرتبه در ماه آبیاری نمایید.).دمای زمستان نبایستی پایین تر از 12 تا 13 درجه سانتیگراد باشد. هنگام رویش مجدد غده ها در ابتدای بهار گیاهان جدیدی را نیز از جوانه های در حال رشد می توان ایجاد نمود.آنها را بایستی در بستر مناسبی قرار داد تا ریشه ایجاد نمایند. گیاهان جدید پس از 2 سال خود غده ایجاد می نمایند. اگربرگهای گیاه فیل گوش، ریز و ضعیف شود، یا به تغذیه یه مصنوعی احتیاج دارد و یانور کافی به آن نمی رسد. اگر برگها، چروکیده و خشک می شود، گیاه تشنه است و هوا هم خیلی گرم می باشد پس باید گیاه را آبیاری و غبار پاشی کنید . بجا ماندن قطرات آب روی برگها و یا قرار گفتن در مسیر شلوغ و پژمرده باعث می شود برگها شکاف بردارند . آبیاری بیش از اندازه و زهکشی نامناسب سفیدکهای قارچی، و یا ساقه های زیر زمینی پدید می آورد. به واسطه آفتاب مستقیم و استفاده از مواد براق کننده شیمیایی، لکه های قهوه ای در وسط برگها نمایان میگردد. برگهای کمرنگ در کالادیوم به دلیل کافی نبودن نور می باشد. باید گیاه رابه محل روشن تری منتقل کنید. در اثر هوای سرد نیز حاشیه برگها قهوه ای و چین و چروک دار می شود و ساقه ها و برگها خود را می اندازند. این عوارض در پاییز طبیعی است، چون گیاه به سمت زمستان گذرانی می رود. نور وروشنایی برای تولید رنگ های متنوع برگ ها لازم است . اگر چه کالادیوم احتیاج به رطوبت شدید دارد ولی غبار پاشی، به برگها صدمه وارد می کند. جهت تامین فاصله بین دو آبیاری با پیت یا خزه مرطوب متراکم پر شده و در زمان آبیاری خزه ها را نیز با میزان های آب مرطوب نمایید . مخلوطی از خاک برگ، کود حیوانی و ذغال چوب وقطعات بسیار کوچک آجر، جهت نفوذ پذیری و تهویه، خاک مناسب کالادیوم است . آبياري يک روز در ميان در فصل بهار و تابستان تا پاييز بتدريج کاهش مي يابد.