هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
آگاو
Agave Americana
Agavaceae
مخلوط خاک باغچه و ماسه
نور زیاد
25 درجه سانتیگراد
آبیاری فراوان
آگاو

آگاو ( آگاوه یا برگ خنجری )
بومی منطقهمکزیک
مشخصات مورفولوژیبرگهای این گیاه به صورت طوقه ای و نسبتا ضخیم و آبدار و قسمت انتهایی برگ تا حدی قابل انعطاف است. لبه برگها دارای خارهای سیاه رنگی می باشد. برگ های گوشتی و چرمی و زمخت گیاه آگاو، خارهای خمیده، تیز و محکم در طول حاشیه خود و یک خار بلند و تیز در نوک هر برگ دارد. گلهای این گیاه سفید مایل به سبز، یا زرد روشن است که روی یک ساقه محکم گل دهنده می شکفند. این ساقه، که از میان برگها بیرون آمده است، در گونه های مختلف طول متفاوتی دارد و در برخی گونه ها طول آن به 12 متر هم می رسد. ساقه گلدهنده بسيار طويل (حدود 3 متر) اين گياه كه تعداد زيادي گل بر روي آن قرار دارد پس از 10 سال ظاهر مي شود و پس از آن گياه مادري از بين مي رود.
محیط مناسب برای رشدکاشت در چمن کاريها، باغهای صخره ای، سطوح شيب دار ، پارکها و داخل ساختمان
کوددهیکود مورد نیاز این گیاه را می توان به میزان ۳ گرم در لیتر هر دو هفته یکبار از فروردین تا مهر ماه مورد مصرف قرار داد .
روش تکثیربرای تکثیر این گیاه به مهارت زیاد و دقت نیازداریم. هنگامی که پاجوشهای تولید شده در کنار گیاه مادری به بلندی ۱۰ سانتیمتر رسیدند در بهار و تابستان می توان آنها را جدا کرده و در گلدان دیگری کاشت. ابتدا باید دستکش های باغبانی ضخیم بپوشید و روزنامه ای را دور گیاه بپیچید و با کمک آن گیاه را از گلدان بیرون آورید. سپس با یک چاقوی تیز پاجوشها را جدا کنید و در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمر حاوی کمپوست گلدانی مخصوص گیاهان گوشتی و کاکتوس بکارید. پاجوشها باید در خاک بسیار خیس که به ریشه دهی گیاه سرعت می دهد قرار بگیرند و در دمای حدود ۱۸ درجه نگاهداری شوند . بذررا بصورت سطحی در محیط آفتابی در ماه فروردین و درون گلخانه گرم بکارید . بذردردمای 20 درجه درعرض 1 تا 3 ماه جوانه می زند. جوانه ها را در گلدانهای مجزا با خاک زهکشی شده بکارید تا به قدر کافی بزرگ شود . ازاین گیاه تا موقعی که ارتفاعش به 20 سانتی متربرسد مراقبت بکنید. گیاه را دراواخر بهار یا اوایل تابستان بعد از سرمای ناگهانی خارج می کنید .
مراقبت و نکات باغبانیاین گیاه گوشتی است و در زمستان باید در ۴ تا ۶ درجه سانتی گراد با مقدار کمی آب نگه داری شود . آگاونیاز به خاک با زهکش خوب ومحیط آفتابی دارد. آگاو درخاکهای شنی، لومی و رسی با زهکش خوب رشد می کند. این گیاه هم در خاکهای اسیدی و هم در خاکهای قلیایی رشد می کند. در سایه نمی تواند رشد کند. به رطوبت خاک نیاز دارد. اين گياه سرماي زمستان را تا حدودي تحمل مي كند و نياز به آفتاب كامل دارد و به خشكي نيز مقاوم است . این گیاه به سرما حساس نمی باشد.
توضیحاتبه آگاو ، گیاه قرن هم گفته میشود چون در طول عمرش بعد از چندسال گل میدهد و متاسفانه بعداز گلدهی از بین میرود ولی گیاچه های هوایی که روی گل آذین تولید میشود را میتوان جایگزین کرد . اگر از این گیاه خوب مراقبت شود پس از ده سال به گل می رود گل آن به ارتفاع بیش ازچندین متر نیز می رسد . مغزگیاه آگاو سرشار ازساکارین است و وقتی پوست آن کنده شود آنرا می توان خورد، شیرین و مغذی اما نسبتا فیبری است. بذر را در آرد ترکیب کرده و به عنوان غلیظ کننده در سوپ یا اینکه در ساخت نان بکار می برند. شیره ای که ازساقه گل دهنده می گیرند به عنوان شربت استفاده می کنند. کاربرد دارویی : شیره گیاه آگاو را همانند ضماد بر روی جراحتها می گذارند. شیرههمچنین در درمان اسهال و اسهال خونی بکارمی رود. شیره ضد عفونی کننده، معرق، ادرارآور وضدیبوست است. دم کرده برگهای ریزریزشده، مسهل وعصاره برگ برای درمان ضرب دیدگی بکار می رود. همچنین در درمان دیرهضمی، نفخ شکم، یبوست وزردی بکارمی رود. شیره ضدعفونی کننده وازرشد باکتریها در معده و روده جلوگیری می کند. از برگها داروی استروئیدی می سازند. یک صمغ از ریشه و برگ می گیرند که در درمان دندان درد بکار می رود. ریشه معرق وادرارآورمی باشد. آن همچنین در درمان سفلیس بکار می رود. بسیاری از گونه های گیاه آگاو را به عنوان گیاه زینتی در مناطق گرم مانند جنوب ایران، در هوای آزاد یا در گلخانه ها پرورش می دهند. گلهای آن دو جنسی بوده و گرده افشانی به وسیله پروانه ها صورت می گیرد . شیره گیاه آگاو باعث آماس پوستی در بعضی از مردم می شود.