هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

Sun
ورود   |   ثبت نام
بنر راست 1بنر راست 2بنر راست 3بنر راست 4بنر راست 5
بنر بالا 1بنر بالا 2بنر بالا 2
تازه ها
گل زنبق
Iris germanica
Iridaceae
اندکی قلیایی با زهکش
آفتابی تا نیمه سایه
16درجه سانتیگراد
آب کافی
گل زنبق

گل زنبق leaved flag , bearded iris , grass
بومی منطقهجنوب اروپا و منطقه مدیترانه
مشخصات مورفولوژیدارای برگهای نواری شکل ، دائمی به طول 40 سانتیمتر - گل آذین زنبق معمولاً گرزن یک سویه یا سنبله و یا خوشه‌ای است . برگ‌ها معمولاً منتهی به غلاف می‌باشد . اين گياه داراي گل‌هاي متنوع (به رنگ‌هاي ليمويي، سفيد ، بنفش و صورتي) است . بلندی بوته برابریک متراست . شاخۀ گل حامل چهارتا پنج گل میباشد وخیلی به ندرت دانه تولیدمی کند .
محیط مناسب برای رشدداخل ساختمان و فضای باز
دمای حداقل15°c
روش تکثیرکاشت بذر در پائیز و تقسیم ریزوم ها دراواخر تابستان
بیماریهالکه هاي قهوه اي و جوش مانند و برآمده بر روي برگها ظاهر مي شود. برگها زرد شده و ممکن است بميرند . راه مقابله : نابود کردن برگها و يا گياهاني که آلودگي شديد دارند و یا استفاده از قارچ کشهاي مثل penconazole, mancozeb
مراقبت و نگهداریاندام‌هاي زيرزميني گياه (ريزوم‌ها) به اندازه کافي مقاومت به سرما دارند ، از اين رو در فصل پاييز و زمستان احتياج نيست گياه را به انبار منتقل كنيد . هم‌چنين احتياج به کشت مجدد ندارند . بعلاوه برگ‌هاي اين گياهان در فصل غير گل دهي منظره زيبايي دارند . اگر زنبق را در گلدان كاشته‏اید آن را در فضاى باز نگهدارى كنید. در باغچه نیز به مراقبت خاصى احتیاج ندارد. علف‏هاى هرز را وجین كنید و آبیارى را از اوایل بهار شروع نمایید. فقط زمانى به زنبق آب بدهید كه خاك خشك باشد. هر بهار شاهد گل‏هاى زیبایش خواهید بود. ساقه‏هاى گلدار زنبق را بریده و به دوستان و عزیزان خود هدیه بدهید. در مورد چیدن گل‏ها باید دقت شود كه این كار موجب از بین رفتن غنچه‏ها نشود. روى گل‏آذین زنبق معمولاً چند غنچه گل وجود دارد كه به تدریج باز مى‏شوند. موقعى شاخه‏هاى گل‏دهنده را جدا كنید كه غنچه‏ها شكفته شده باشند . براى كاشت زنبق در گلدان دو قسمت شن و ماسه، یك قسمت خاك باغچه و یك قسمت خاكبرگ را مخلوط نموده و بستر كاشت را آماده كنید.
توضیحاتزنبق پيازي دوره رشد کوتاه و سريعي دارد و معمولاً در هر دوره‌ي 90 تا 105 روزه يک پياز آن به گل مي‌رود . براي کاشت گلخانه‌اي و خارج از فصل بسيار مناسب است . پيازهاي آن حساس به سرما هستند و بعد از برداشت طي دوره استراحت دوباره بايد کشت شوند . سالیان سال است كه همزمان با فرا رسیدن بهار، زنبق‏هاى وحشى در دامنه‏هاى مناطق كوهستانى شكفته مى‏شوند و طبیعت ایران را به صفاى خود مى‏آرایند.